Ministerstwo 
Zdrowia
0


Fakty i Mity


Istnieje wiele mitów, które narosły wokół zabiegu pobrania szpiku i stanowią częsty powód z uwagi, na który nie wszyscy decydują się zostać dawcami. Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane i nurtujące pytania.

MIT:
Pobranie szpiku kostnego z rdzenia kręgowego jest bolesne i pozostawia blizny
FAKTY:
Zabieg pobrania szpiku do przeszczepienia wykonuje się z kości biodrowych (są to dwie duże kości znajdujące się po obydwu stronach kręgosłupa na wysokości bioder i nie dotyczy ani samego kręgosłupa, ani tym bardziej rdzenia kręgowego). Jest on wykonywany albo w znieczuleniu ogólnym albo zewnątrzoponowym. To całkowicie eliminuje ból w czasie pobierania. Po zabiegu, część dawców może odczuwać przez kilka lub kilkanaście dni jedynie niewielki ból w dolnej partii pleców. W miejscu wkłucia się igły może pozostać bardzo niewielka (długości do 5 mm) blizna, jeśli skórę było trudno przekłuć i trzeba ją było naciąć, aby włożyć igłę.

MIT:
Każdy zabieg pobrania komórek krwiotwórczych wiąże się z wykonaniem zabiegu operacyjnego.
FAKTY:
Są dwa rodzaje pobrania. Najczęściej stosowany z nich nie jest przeprowadzany w trakcie zabiegu ambulatoryjnego i polega na pobraniu komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej. Natomiast pobranie szpiku odbywa się na sali operacyjnej i w znieczuleniu, ale nie jest to typowy zabieg operacyjny i szpik jest pobierany przez specjalne igły, którymi nakłuwa się kość.

MIT:
Kawałki kości są pobierane od dawcy.
FAKTY:
Ani podczas zabiegu pobrania szpiku ani podczas zabiegu pobrania komórek z krwi obwodowej nie pobiera się kości. ODSYŁACZ
Wersja do drukuPowrót


Artykuł przeczytało osób: 11131

Patronaty
E-zdrowie
Inspektorat Sanitarny
Rada
BIP
© 2011 Ministerstwo Zdrowia
© 2002-2011 Platforma Activeweb Medical Solutions