Ministerstwo 
Zdrowia


Polska przewodniczy 31. sesji Rady Koordynacyjnej Programu UNAIDS


Warszawa, 11 grudnia 2012 r.Polska przewodniczy 31. sesji Rady Koordynacyjnej Programu UNAIDS,
która odbywa się w Genewie od 11 do 13 grudnia 2012 r.
Obrady prowadzi Igor Radziewicz-Winnicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.Rada Koordynacyjna Programu UNAIDS (Programme Coordinating Board – PCB UNAIDS) zarządza Wspólnym Programem Narodów Zjednoczonych ds. HIV i AIDS. Składa się z reprezentantów 22 rządów, organizacji NZ współfinansujących Program oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, w tym osób żyjących z HIV.

Polska jest pierwszym krajem z regionu Europy Wschodniej, który został wybrany do pełnienia funkcji Wice- i następnie Przewodniczącego Rady, co jest dowodem na dostrzeżenie naszej przewodniej roli w regionie. Odegraliśmy też szczególną rolę w upowszechnianiu na forum PCB problematyki regionu w kontekście epidemii. Należy podkreślić, iż UNAIDS szczególnie docenia polską współpracę ze społeczeństwem obywatelskim w zakresie ustalania i realizowania polityki państwa wobec epidemii HIV.

Podczas trzydniowych obrad delegacja polska zaprezentuje stanowisko wobec kwestii związanych z uczestnictwem społeczeństwa obywatelskiego w PCB, z przeciwdziałaniem dyskryminacji wobec osób dotkniętych problemem HIV, czy nt. przeciwdziałania epidemii w populacji kobiet i dziewcząt.

Wydarzeniem towarzyszącym 31. sesji PCB UNAIDS jest inauguracja raportu UNAIDS nt. kobiet żyjących z HIV pt. „Women Out Loud”. Gospodarzem tej uroczystości jest Stały Przedstawiciel RP przy Biurze NZ w Genewie, J. E. Remigiusz A. Henczel. Do wzięcia udziału w inauguracji zostali zaproszeni dostojni goście, przedstawiciele UNAIDS i UN Women.

Podczas wszystkich wydarzeń odbywających się w Genewie w bieżącym tygodniu, Polskę reprezentują także Anna Marzec-Bogusławska, Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, Barbara Daniluk-Kula, Zastępca Dyrektora Centrum, Joanna Głażewska (Krajowe Centrum ds. AIDS), Wojciech Gwiazda (Ministerstwo Zdrowia) i Wojciech Tomczyński, przedstawiciel organizacji pozarządowej, społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Więcej informacji o UNAIDS i 31. sesji PCB UNAIDS: www.unaids.org

Wersja do drukuPowrót


Artykuł przeczytało osób: 5793

Patronaty
E-zdrowie
Inspektorat Sanitarny
Rada
BIP
© 2011 Ministerstwo Zdrowia
© 2002-2011 Platforma Activeweb Medical Solutions