Ministerstwo 
Zdrowia
0


Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie produktów leczniczych zawierających sibutraminę


MINISTER ZDROWIA

Warszawa, 27 stycznia 2010 r.Komunikat Ministra Zdrowia
w sprawie produktów leczniczych zawierających sibutraminę


Minister Zdrowia informuje, iż pojawiły się podejrzenia, iż poziom bezpieczeństwa leków zawierających sibutraminę nie jest zadowalający. Działania w sprawie wyjaśnienia, czy leki zawierające tę substancję czynną są bezpieczne dla pacjentów podjęła już Komisja Europejska. Niezwłocznie po wydaniu w tym zakresie decyzji przez Komisję Europejską, zarówno Minister Zdrowia, jak i Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podejmą wszelkie niezbędne działania w zakresie dotyczącym obrotu na terenie Polski lekami zawierającymi sibutraminę.

Minister Zdrowia pragnie uczulić lekarzy, aby zachowali szczególną ostrożność w zakresie przepisywania leków zawierających sibutraminę. Należy podkreślić, iż leki zawierające tę substancję nie powinny być stosowane u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, w szczególności u tych z chorobą wieńcową, chorobą naczyń obwodowych i nieustabilizowanym nadciśnieniem tętniczym, a także u pacjentów po przebytym udarze mózgu lub przejściowym niedokrwieniu mózgu.

Pacjenci przyjmujący leki zawierające sibutraminę w celu redukcji wagi powinni udać się do lekarza w celu zasięgnięcia porady i ewentualnej zmiany terapii odchudzającej, gdyż korzyści ze stosowania sibutraminy przy odchudzaniu są mniejsze, niż ryzyko wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych.Z upoważnienia
Ministra Zdrowia
Podsekretarz Stanu
Marek Twardowski
Wersja do drukuPowrót


Artykuł przeczytało osób: 5768

Patronaty
E-zdrowie
Inspektorat Sanitarny
Rada
BIP
© 2011 Ministerstwo Zdrowia
© 2002-2011 Platforma Activeweb Medical Solutions